با دست و چشم

کتاب By Hand and Eye (با دست و چشم) نوشته George R. Walker و Jim Tolpin

کتاب به معرفی طراحی مبلمان به سبک هنرمندان پیش از دوران صنعتی میپردازد، دورانی که به جای محاسبات عددی که محصول دوران مدرن و دیدگاه کمی گراست، از نسبتهایی استفاده میشده که در دسترس بوده و سابقه ای طولانی در معماری و موسیقی داشته است. کتاب با استعاره از موسیقی اصول طراحی را به شیوه هنرمندان قدیم بیان می کند. کلید طراحی خوب مهارت یافتن در  این نسبتها و یا معادلش در موسیقی نتهای پایه است شبیه به یادگرفتن نتهای موسیقی دو، ر، می، … .

به جای اینکه برای هر بخش از مبلمان اعم از ارتفاع، ضخامت پایه ها، اندازه صفحه رویه و… اندازه های جداگانه در نظر بگیریم کل ساختار مبلمان بر پایه یکی دو اندازه اولیه پایه گذاری میشود( مثلا وجب و یا پا) و اندازه قسمتهای مختلف در نسبتهایی با آن اندازه اولیه استخراج میشود. ابزاری هم که معمولا برای این نوع اندازه گیریها استفاده میشده وسیله ای بوده شبیه به پرگار امروزی که نسبتها را با آن انتقال میدادند.

اصول طراحی خوب از طریق تمرین و تکرار است که خوب آموخته میشود. با تمرین ملکه میشود و دست و چشم بعنوان یک واحد باهم کار میکنند. در کتاب تمرینها و مثالهایی ارائه شده است تا چشم درونی خواننده را باز کند. و نه پروژه تعریف شده تا این اصول را در عمل نشان دهد.

امروزه هم با پیشرفت نرم افزارهای طراحی CAD و رایج شدن روندهای طراحی پارامتریک به خوبی میتوان این ایده های طراحی هارمونیک را مدلسازی کرد.

نویسندگان کتاب جیم تالپین و جرج والکر هستند که از جرج والکر نوشته چشم خوب و به کارتان ادویه بزنید در همین وبلاگ منتشر شده بود.

جیم تالپین در شماره ۱۰ مجله هایلند وود ورکر توضیحاتی در این خصوص میدهد (دقایق ۲۳ تا ۳۳). این انیمیشن همراه با کتابی مرتبط مفاهیم مطرح شده در کتاب را به شیوه ای کمیک بیان میکند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *